Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


BLOG » Vlněné postřehy » Hora (z) vlny
Hora (z) vlny

16.8.2015

 

Na konci července jsme udělali výpravu do Hrádku u Sušice pro vlnu z cca 30 ti oveček různých typů. Převažující byla kříženka šumavek a merina (moc krásná vlna) , pak suffolka také jsem se těšila na Kerry hill, kterou jsem ještě neměla "v ruce"

Protože to přece jen nemáme " za rohem" , obohatili jsme celodenní výpravu výletem na nedalekou rozhlednu Svatobor a potěšili se výhledem na Sušici a okolí.

Do kufru auta jsme naskládali tři žoky plné  světlé vlny + tři pytle tmavé zwarbles, kterou jsem si od paní vzala, aby jí nevyhodila. Kamarádka, co plstí klobouky, se jí ráda ujala

"Bezpečnější" auto v tu chvíli na zemi neexistovalo. Všechna možná volná místa byla zaplněna vlnou.   Jak to v autě "vonělo " v tom parném dni radši popisovat nebudu, ale za výlet na rozhlednu a skvělý oběd na ní bylo odpuštěno vše ...

Jelikož ani tady není ani kapka vody, musela tato vlna počkat v žocích v kolně. Až do dneška. S příslibem dešťů a tudíž dostatku vody na praní jsem se rozhodla žoky vytáhnout a vlnu si roztřídit . (navíc si ve středu pojedu pro další pytle s vlnou a tu bych neměla kam dát... ale pssst... to doma ještě nikdo neví .......)

Vytáhla jsem ten poklad na zahradu a vysypala první žok. Netušla jsem, jak moc jsem ho našlapala a jak moc se ta vlna po vysypání zvedla .... nechápu, jak se to do toho auta vlezlo. No nic.... jdeme na to.

 

Výběr byl přísný. Žádné slitování. Zakrmená a znečištěná vlna šla rovnou na hromadu "nepoužitelné " . Pak jsem třídila podle hrubosti, typu rouna a na čisté - neprat, čisté - trochu vyprat, a vyprat.

Hromádky vznikaly, rouna v žocích neubývalo, únava přibývala. Ale když už jsem to vytáhla, dodělám to. Dvakrát si tu po zahradě binec dělat nechci.

Trochu mě rozčilovalo, že hodně rychle roste hromada s vlnou nepoužitelnou. Asi jí budu muset ještě jednou probrat. Největší zlo se ale událo tehdy, kdy se tahle hromada rozrostla o šest roun pekelně zakrmených . Rouna ze suffolků. Ach jo ..... krásné, dlouhé ..... plné snad úplně všecho :/

No nic.... u suffolků to nevidím poprvé.

Dodělala jsem poslední žok . Tři rouna šla rovnou do vody a další do pytlů podle pořadí, ve kterém si je budu brát.

Musím říct, že mám radost. Když nepočítám suffolky, vybrala jsem dvě třetiny hezké vlny, kterou když nesepředu, tak jí použiji na plstění.

Načínám druhý žok

 

 

V bílé vlna na předení čistá, max jedno koupání,ve žluté ta, co se bude muset  koupat několikrát

 

Poslední žok se zakrmenými suffolky

 

Hora ze suffolků


Už se blížím ke konci

 

A hotovo :)

Na lavičce jsou merinový a Kerry Hill favorité, dvě takové hromady už se plaví ve vaně. Pod lavočkou je hrubá vlna na plstění a ve starých kapnách je vlna na předení podle čistoty. Pěkně našlapaná :) A uprostřed jsem v tom balíku našla i hromádku Jacoba jak třešinku na dortu

 

Pohled na nepoužitelnou hromadu je tristní. Ten suffolk. Ach jo. Ach jooo ........ co s ním? Vyhodit tolik vlny?

 

 

Z té hromady na vyhození, vyjma suffolka, se mi nakonec, při nandavání do pytlů, podařilo vybrat ještě pořádnou hormadu na plstění :)