Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


BLOG » Vlněné postřehy » Naše pročesávání se vlnou - 2.
Naše pročesávání se vlnou: díl druhý

Jednoho krásného balkonově česacího odpoledne se v psím kartáči ozvalo ošklivé plastové "lup" a zůstala mi rukojeť v ruce.

Vzhledem k tomu, že odsloužil kilometry česanců, měl na únavu materiálu nárok.

A pro mě to bylo jasné znamení, že mám zmodernizovat svou česací výbavu.

Pátrání a hledání mělo za výsledek, že ke mě cestoval materiál, kterým se potahují česačky, česací desky a kartáče. A já už vymýšlela, co všechno si z něj vyrobím a postávala u brány a čekala na pošťáky (nakonec to přivezlo UPS :P  )

Velikost bedny mě nejprve zaskočila, neboť něco tak velkého jsem opravdu nečekala. Po zjištění, že je plná izolační výplně , jsem konečně vytáhla kolo drátěného povrchu.
Následoval nákup v OBI - spárovka a pak výroba první skutečné česací desky a počesávacího kartáčku.

 

Na otrhaných krajích kartáčku je vidět, jaký měl při česání záběr .

Deska připevněná svorkou ke stolu a ruka s kartáčkem makali. První zatěžkávací zkouškou byl pytel lamy alpaky a deska prošla na jedničku. Lamí česance byly nekonečně dlouhé a hlaďounké

Mému drahému muži to ale nedalo a přítomnost několika metrů povrchu ho neustále nutila přemýšlet nad jeho využitím.
Nenápadně jsem každý večer achala nad videi s česačkami a nápadně naříkala nad bolavou rukou od česání .

Den se se dnem sešel a začalo mužovo odcházení do sklepa a vyptávání se na techniku česání na česačce a řešení rozměrů. A tak začal vznikat prototyp mé první vlastní česačky.
JÁ BUDU MAJITELKOU ČESAČKY VLNY!!

A pak přišel den D a na stůl jsme postavili hotovou česačku k jejímu prvnímu testování naostro. Opatrné natažení vlny na velký buben, opatrné točení klikou a posouvání přítlačné desky

A pak slavnostní sundání prvního česance

 

Princip je jednoduchý. Rozvolněná vlna se při točení klikou roztáhne po hlavním bubnu a pak se šroubováním přibližuje ta česací deska k hlavnímu bubnu. A  tím se vlna rozčesává .
Čištění muž také vymyslel. Deska je celá vyndavací ze svého uložení.

Než jsem měla česačku, myslela jsem, že nemůže být nic lepšího, než česací deska. Ve chvíli, kdy stála česačka na stole, byla jsem přesvědčená, že nic lepšího, než česačka neexistuje.

Každý den můžu chodit navštěvovat úžasnou vlněnou komunitu na Google.com https://plus.google.com/u/0/communities/105293776569551800188
A protože v téhle komunitě se kolem vlny řeší úplně všechno, nezřídka tam padlo i téma česání. A opakovaně zkušenost, že kramplovací kartáče mohou být nad česačku. Vůbec se mi tomu nechtělo věřit. To přece není možné, že by bylo nad česačku?!

Červík začal vrtat a protože povrch na kartáče jsem měla, zbývalo už jen ten dřevěný základ. Manžel kamarádky, truhlář, už je pro svou ženu vyráběl a tak slovo dalo slovo , já poslala povrch, oni základ pro kartáče.

S mírnou nedůvěrou jsem vzala krample do ruky. Po zkušenostech z prvních pokusů jsem raději zkoukla pár videí na YT a šla do akce.
Nanesla jsem vlnu , vzala druhý kartáč a zasekla zoubky. A konec. Nehla jsem s tím ani o centimetr. Oddělila jsem kartáče, urovnala pomuchlanou vlnu a přišel druhý zásek.

S mírnou naštvaností jsem kartáče odložila a šla se opět vzdělávat na Gůgl.
Je to o grifu a pohybu ruky .....hmhmhm ...grif ....... hmhmhm... ale jak ten pohyb mám asi dělat???

Tak znova. Tentokrát jen krajem kartáče. To by šlo. Ale teda česání bylo pekelně pomalé . Ale šlo to.

Pro jistotu jsem se šla uklidnit k česačce.

Jenže kartáče výhružně ležely u tašky s vlnou a zubily se na mě .

Další výzva a další neúspěšný pokus

A pak příspěvek Vlaďky Cepákové a následné studování jejího blogu. A další a další zkoušení učesat na kramplech ovčí vlnu.

Ale časem se to poddalo a i ten správný pohyb už jsem si našla a musím říct, že opravdu jsou krample v některých případech nad česačku.

Připravím si na nich nadýchanou vlnu na předení , udělám ruličku i dlouhý česanec. Češu podle toho, na co vlna bude a jaký druh vlny potřebuju počesat. Jinak pro předení, jinak pro plstění. Jinak merino a jinak šumavku .

Tolik variant, co nabízí krample, česačka nezvládne.

 

Co napsat na závěr? V současné době jsem se svým česacím arzenálem spokojená. Nejvíce češou krample, asi i proto že jsou hned po ruce a kdykoliv si na nich můžu hned počesat vlnu, kterou potřebuju. Česačku nemám stále po ruce, vždy vyžaduje nainstalování v místnosti, kde budu česat.

Tudíž tu si nechávám na velké množství vlny, kterou využívám hlavně na plstění. A že jsou té vlny taky řádné kopy. Takže s kartáčema 1:1
Na pozadí je deska.  Tu teď využívám hlavně na mixování barevných vln. Na to je deska skvělá a nenahraditelná. V takové délce na česačce a ani kartáčích vlnu rovnoměrně nenamíchám

A ty moje první česací pomocníky si nechávám jako takovou milou vzpomínku na moje česací začátky :)

Česání a vlastně celé vlně ZDAR ! :)