Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


BLOG » Vlněné postřehy » Vlněná inventura
Vlněná inventura

......a přišlo jaro. Všechno , všechno kvetlo

A taky přišel čas udělat pořádek v té nepřehledné směsici pytlů , krabic a tašek. Hlavně proto, že na podzimní střiže jsme nešáhli a už se k nám s jistotou blíží střiže jarní (a to jsme ještě všechny podzimní střiže nestačili vyzvednou - píšu do restů k okamžitému vyřešení)

Třídění začalo venku. Vytáhání krabic, pytlů a tašek a velké divení, že toho je tolik. Asi se to přes zimu namnožilo.

Příjemné překvapení bylo, že se ve venkovních zásobách nezbydlely myšky. Jedna sice měla své přechodné bydliště v papírové tašce, ale byla odhalena už v prosinci a s úctou vystěhována. Ostatní zůstalo netknuto .

Postupné otevírání pytlů odhalilo slušnou dávku vlny z jacobovy ovečky ( poklad ) , ale pak i méně příjemná překvapení, jako pytel hodně znečištěného merina a pytel merinolandchaft . Oboje nepoužitelné.

 

 

Ale přesně si vzpomínám, jak jsem je tam ukládala a říkala si, že se k nim určitě dostanu  a to české merino se mi určitě podaří nějak vyprat. Přece ho nevyhodím, To je přece obrovská škoda.
Jenže jsme se k němu za dva roky vůbec nedostala, za tu dobu mi prošla rukama další hromada jiného českého merina z nové střiže a tudíž tento pytel tam ležel úplně zbytečně. Omluvou mi budiž, že jsem byla začátečník hýčkající si každou vlněnou kadeř.
A hlavně představa, že VYHAZUJU MERINO!!!!! mě tenkrát děsila.
Ale tentokrát šel pytel s merinem nemilosrdně směrem ke kufru auta.

Stejně tak ten s merinolandschaft. To jsem tenkrát jela koupit jako velkou vzácnost, lsepě věřila chovateli , za vlnu zaplatila a doma pak brečela. Byla to opravdu špatná vlna. Také jsem neměla tu sílu ji hned vyhodit, přebrala jsem jí, kus i vyprala .......  a pak nacpala do pytle a založila do kolny. Hodí se tak maximálně na vycpávky :/

Pak se mi i podařilo přebrat 4 velké pytle s podzimní střiže východofríské. To ale byla prácička! Tak krásnou vlnu jsem dlouho neměla. Sice jí teda občas zpestřil čumbrk,ale co, ty vytahám, protže jinak je to vlna jak vata.

A venku máme uklizeno a jacobek jde do  koupele

 

A přišla řada na tašky s vlnou merino, co si hoví pěkně doma v teploučku. A že jich je. Doma jsme nechali dvě střiže merina . Protože s merinem bylo a pořád je hodně práce při praní, nechtělo se nám riskovat , že se venku jakkoliv znehodnotí.

Tašku po tašce jsme vyndali a prohlédli. A jaké bylo naše nepříjemné překvapení, když jsme v každé tašce objevily nemalé chomáče vlněného slepeného chemlonu.
Ještě bych pochopila, kdyby byla jedna tašká dobrá a druhá "chemlonová". Ale ono to bylo opravdu v každé tašce. Vždy z poloviny krásná merino vlna a zbytek merino chemlon.

Netuším, co se stalo. Jestli jsme byli před těmi dvěma lety opravdu tak "schovívaví " k nepěknosti vlny a ukládali i takto špatnou vlnu, a nebo se prostě časem ta nepěknost projevila ......  fakt netuším.

K oběma střižím jsmem přistupovali stejně. Stejně je prali, stejně sušili i skladovali. A stejně tak ve všech taškách se našel onen "chemlon".

Nakonec ho byl celý velký pytel na odpadky a zásoby se v polici značně ztenčily

U kusu jsme zkusili dát vlně ještě šanci a dostala horkou lázeň. Ze začátku to vypadalo nadějně, po uschnutí zase lepivý chemlon :(

Kdyby jste někdo věděl, proč se to stalo a jak se lze tomtuto stavu vyvarovat, budu ráda za rady. Pokud ten stav vznikl mou chybou při úpravách, tak je to opravdu velká škoda vlny.

 

 

A je hotovo a hurá pro střiže !

 

Jarnímu úklidu 3x ZDAR :)


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

NZuGdhJcZoX
Barnypok
02.04.2017 10:24